Про харизму і харизматичних особистостей
“Харизма – це вплив, заснований на властивостях особистості людини, і його здатність привертати до себе прихильників». Влада харизматичного лідера заснована на емоційному і безумовному довірі людей до нього“.
(М. Вебер).
Це слово має грецьке коріння (харіти у давньогрецькій міфології – богині краси, грації і витонченості), а “харизма” несе в собі значення “притягувати до себе увагу” або “дар богів”.
Харизматичні особистості мають ряд особливостей. Наприклад:
- Вони мають поважну зовнішність. Вони не обов’язково красиві, але привабливі.
- Вони незалежні. У досягненні власного благополуччя вони покладаються на себе, а не на інших.
- Вони оптимісти і завжди схильні у всьому бачити хороше.
- Від них іде сильна енергія. Вони випромінюють і захоплюють нею оточуючих.
- Вони спокійні та стримані. Вміють керувати ситуацією.
- Вони впевнені у собі, мають велике почуття власної гідності. Вони спокійно приймають захоплення собою.
- У них відсутня злісність і агресивність. Вони з повагою ставляться до оточуючих.
- У них одночасно співіснують жіночі і чоловічі якості (м’якість і твердість, спокій, але не залізобетонний, розум, але не черствий сухий аналіз і т.п.)
Серед відомих історії харизматичних особистостей є засновники світової релігії – Будда, Мойсей і Христос. З іншого боку, це великі державні та військові діячі такі, як Чингісхан або Наполеон. У ХХ столітті серед таких діячів – Гітлер, Муссоліні, Ленін, Ганді та Мартін Лютер Кінг. Якості харизми не мають приналежності до роду діяльності і до морально-етичних норм: харизматичним лідером з однаковим успіхом може бути і праведник, і злочинець.
Щоб стати харизматичною особистістю, не обов’язково мати особливі вроджені риси. Необхідно лише побачити в собі вже закладені природою якості (вони закладені в кожній людині) і розвивати їх.
1. Будьте завжди активні. Харизматичні особистості завжди чимось захоплені. Вони відвідують то танцювальну групу, то клуб дайвінгу. Вони розбираються у світовому мистецтві, в курсі всього, що відбувається у світі. Іноді здається, що їм нічого не варто кинути все і поїхати в подорож. Вони завжди готові до екстремальних вчинків, вони знайомі, схоже, з усіма людьми на Землі. Тому, якщо хочете вступити в ряди харизматиків, пробуйте, експериментуйте, захоплюйтеся всім, що вам цікаво, втілюйте свої мрії в реальність. Все це принесе вам наступне: сотні нових знайомих; безмежний інтерес і захоплення оточуючих.
2. Будьте винахідливими. Виділяйтеся з натовпу своєю креативністю. Знаходьте творче рішення будь-якої задачі, нестандартний вихід з будь-якої ситуації. Подібною якістю ми всі володіємо в дитячі роки, але лише одиниці зберігають його до зрілості. Пам’ятайте, що бачення світу дитячими очима, дитяча безпосередність і щирість – є головними якостями харизматичної особистості.
3. Не впадайте у відчай. Залишайтеся життєрадісними у найскладніші моменти, допомагайте всім навколо, заряджаючи своєю енергією і гарним настроєм. Дивіться на все позитивно, знаходьте в будь-яких труднощах щось хороше, не впадайте у відчай .
4. Вмійте переконувати. Навчіться слухати співрозмовника. Не давайте поради іншим, висловлюючи свою перевагу, не засуджуйте вчинки людей, не виставляйте інших в несприятливому світлі, не шукайте чужих помилок.
5. Будьте впевненими в собі. Оцінюйте себе не дуже упереджено. Ви ж знаєте, що люди з комплексами, схиблені на власних проблемах, зосереджені на самих собі, ніколи не опиняться в центрі уваги. Тому змиріться з усіма своїми недосконалостями, знайдіть на противагу масу достоїнств і оцініть кожне з них, полюбіте цю гіперболу всередині себе і виставте на надбання громадськості, налаштуйтеся на хвилю успіху – оточуючим подобається споглядати подібний “дар богів” …
І можливо, незабаром ви помітите, що оточуючі тягнуться до вашого бачення світу, і в один прекрасний день хтось скаже, що у вас є харизма. Способів розвинути в собі харизму існує безмежна кількість. Цю якість складно знайти, але у світі немає нічого неможливого. Регулярні тренування, нові знання та відкриття – ось він, шлях у товариство харизматичних особистостей. А на якому поприщі краще самовдосконалюватися – вирішувати тільки вам.)
Практичний психолог школи